Różności

Zespoły na mojej artystycznej ścieżce

Wśród zespołów z którymi miałem przyjemność współpracować miło wspominam zespoły którymi kierował Roman Pahl, zawsze dobierał starannie muzyków co gwarantowało wysoki poziom i powodowało spontaniczną radość grania. Roman Pahl – to niezwykła osobowość muzyczna, swoim kunsztem, swobodą improwizacji gwarantował wysoki poziom. Niestety z tej fascynującej współpracy mam tylko jedno zdjęcie. W tym kwartecie na perkusji grał z wielkim wyczuciem Czesław Garbarek, basistą był legendarny Cezary Dankowski, który sprawił mi osobistą przyjemność redagując do czasopisma muzycznego Jazz  miły artykuł o mnie.

1962_Cezary_Dankowski_P1_500


Dziecko pracoholik

2016-04-23_SPACER_03

Moja niechęć do nauki była przeciwieństwem do mojej postawy w domu wobec Rodziców. Chętnie pomagałem, spełniając wszelkie prośby Mamusi, która zauważyła że czegokolwiek się podejmę zrobić – robię to bardzo dokładnie. Z zakresu tej pomocy szczególnie pamiętam pranie.Pralnia była na strychu, w niej balia i piec z wielkim kotłem.  Prało się ręcznie maszyną prostą – tarą. Robiłem to starannie, a na koniec tych zmagań urządzałem sobie frajdę. Kocioł napełniałem wodą, podgrzewałem wodę i korzystałem z bonusowej kąpieli. Nie znałem wówczas pojęcia „pracoholik” a to były wyraźne tego początki. W wieku 14 lat dokonałem niezłego wyczynu, razem z bratem Michałem (13) natynkową instalację prądową wprowadziliśmy pod tynk. Nie obce było mi mycie szyb, schodów, prasowanie i zakupy. Mieliśmy ogródek działkowy, Ojciec nauczył mnie szczepić drzewka, miałem bardzo pewną rękę. Tak to na wszelkie sposoby pomagałem i są to bardzo miłe wspomnienia. ❤ 


Damy radę

Zespół Mieczysława Urbańskiego wspominam szczególnie miło. Byliśmy zespołem poznańskiej Estrady, zjechaliśmy Polskę w wzdłuż i wszerz. Skład się nie zmieniał, co stanowiło o jego sile, rozumieliśmy się absolutnie. Porozumienie to wzmacniało również atmosferę, zawsze było bardzo wesoło. W czasie trasy koncertowej w Bydgoszczy spotkała nas nie miła niespodzianka, kierownika powołano do wojska. Była realna groźba zjechania z trasy, zaproponowałem zrobienie próby z nadzieją, że damy radę. Skład był eksperymentalny. (gitara, gitara basowa i perkusja). Repertuar urozmaicony, operetka, przeboje itd. Opanowałem wstępy, zmieniłem sposób akompaniamentu i dało radę.

1973 - Lechici2_500 1973 - Lechici1_500
1974 - Lechici2_600 1975_MieczysławUrbański1_500

Przejmujący rozpaczliwy płacz

Piosenka pod tytułem  – Musisz przeżyć własny los – słowa: Renata Zaradna, muzyka: January Zaradny, wykonanie: January Zaradny. Napisana dla Córki Taidy, została nagrana w 1991 roku w naszym Promocyjnym Studio Nagrań – „RITA” w Swarzędzu, umieszczona na pierwszej kasecie autorskiej. Przez dłuższy czas nie mogła być odtwarzana w domu ponieważ wywoływała straszny płacz Córki – miała wówczas 4 i pół roku. Prawdopodobnie drugi refren piosenki tak na Nią działał.

1992_Taida-Cyntia_06_600 TAIDA_1_500

Biblioteka w Rovaniemi

Rovaniemi – Finlandia 1967 rok. Poza wspomnieniami  jak było pięknie, chociaż bardzo zimno (-41C), w sercu noszę dodatkowo wspomnienie szczególne. Niemal codziennie odwiedzałem bibliotekę, gdzie upajałem się stereofonią, którą usłyszałem pierwszy raz . Nie zniechęcał mnie fakt, że była tylko jedna płyta stereo, ale za to jaka! PORGY & BESS w mistrzowskim wykonaniu Elli Fizgerald i Louisa Armstronga. Delektowałem się przestrzenią stereofoniczną i perfekcją nagrania. Nic nie mogło lepiej naładować moich akumulatorów, chodziłem jak w chmurach.

1967-rovaniemi-sternal-2_600 1967-rovaniemi-sternal_600
Rovaniemi4_500 Rovaniemi2_500

 


cdn 🙂

2 myśli w temacie “Różności

    1. Pani Joasiu – Dziekuję bardzo, takie miłe słowa cieszą, a ja mimo że jestem już w tym przedszkolu życiowym w grupie starszaków starszych to potrafię cieszyć się szczerze jak dziecko, poza tym mobilizują one do pracy. Pozdrawiam serdecznie

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.